, kategoria: Bez kategorii.

Jeśli słońce zachodzi znacznie szybciej, to znak że czas przygotować się do okresu zimowego. Słoiki z wekami pewnie leżą już w piwnicy, leżaki i parawany z wakacji schowane głęboko w szafie, my sami wyjmujemy cieplejsze ubrania. A co z samochodem? – on też musi być przygotowany na zimowe zmagania z mrozem i śniegiem. Dlatego też warto zrobić jesienny przegląd, przy okazji wymienić opony i przynajmniej być pewnym, że o wszystkim się pamiętało.

Gdzie należy zajrzeć?

Najłatwiej byłoby powiedzieć, że należy sprawdzić wszystko, ale takie działanie często nie mieści się w naszym budżecie domowym. W końcu raty za wakacyjne podróże, bieżące wydatki i nieplanowane awarie to nieodłączny balast jesiennego portfela. Z tej racji warto szukać okazji. Można spotkać się z możliwością sprawdzenia 27 punktów kontrolnych za groszowe. Popytaj więc w okolicy i rozejrzyj się za okazjami, które mogą czekać za rogiem. Na długiej liście rzeczy, które warto skontrolować przed sezonem jesiennym znajdują się między innymi.

Układ elektryczny

Zima, niskie temperatury i problem z uruchomieniem auta to bardzo spokrewnione rzeczy. Dlatego warto zatroszczyć się o swoją instalację elektryczną jeszcze zanim nadejdą pierwsze przymrozki. Sprawa wydaje się banalna w przypadku starszych pojazdów, które pod maską kryją 12 woltową instalację. Wystarczy rozłączenie połączenia elektrycznego, wyczyszczenie styków z nagromadzonego brudu i rdzy, a następnie konserwacja specjalistycznym preparatem mającym uchronić te miejsca przed korozją. Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku nowszych aut. Tę sprawę powinno się powierzyć specjalistom, którzy dokładnie przyjrzą się tej sprawie i skontrolują przy okazji stan twojego akumulatora, który może sprawiać problemy w zimowe poranki.

Oświetlenie

Zima jest nam dobrze znana z tego, że wszędzie jest szaro, buro i ponuro. Słońce wstaje dość późno, wcześnie zachodzi, a my musimy męczyć się z ciemnościami egipskimi. Niezbędne jest więc światło, dużo światła, które oświetli nam nie tylko drogę przed nami, ale również pobocze i to bez konieczności oślepiania innych uczestników ruchu drogowego. Na samym początku zatroszcz się o żarówki, najlepiej te o większej mocy – ,,premium”, jak również nie zapomnij usunąć z plastikowych kloszy rys, które pogarszają stan oświetlenia. W tym pomogą ci specjalistyczne środki polerujące powierzchnię. Działają one na krótką metę, ale najważniejsze, że znacznie poprawiają jakość świecenia. Na samym końcu ustaw odpowiednio światła, tak aby nie oślepiały innych kierowców.

Płyn do spryskiwaczy i wycieraczki

Śnieg, deszcz, śnieg i znowu deszcz – brzmi znajomo? To oczywiście zimowa norma, która już niebawem nas czeka. Z tej racji należy mieć w zanadrzu odpowiednie narzędzia, które ułatwią nam funkcjonowanie w tak trudnych warunkach. Mowa tu oczywiście o zadbanych piórach wycieraczek i odpowiedni do pory roku płyn do spryskiwaczy. Pamiętajmy więc o tym, żeby wymienić letni płyn na zimowy, a może nawet najpierw w okresie przejściowym na jesienny. Dzięki temu zabiegowi nie dopuścimy do zamarznięcia płynu w zbiorniku, jak również pomoże on rozmrażać zalegający na szybach śnieg, czy też lód. Dodatkowo zadbaj o nowe pióra wycieraczek, ponieważ stare z czasem są zbyt twarde i wyszczerbione, a co za tym idzie – nie zbierają opadów z szyby w odpowiedni sposób.

Płyny eksploatacyjne

Co prawda o tych 3 płynach powinniśmy pamiętać nie tylko jesienią, ale przez cały rok! Ale mimo to przypomnimy, jak istotne jest wymienienie oleju silnikowego, dolanie płynu hamulcowego, czy uzupełnienie płynu chłodniczego. Jeśli zaniedbasz tę kwestię, pamiętaj, że możesz ryzykować zwiększonym spalaniem, hałaśliwą jednostką napędową, czy też przegrzaniem się hamulców. Nie ryzykuj i już dzisiaj zajrzyj pod maskę samochodu i skontroluj ich stan.

  1. Płyn chłodniczy – niektórym znany wyłącznie z kontrolki monitorującej temperaturę. Inni kojarzą tylko to z temperaturą krzepnięcia. Jest to jednak dużo przydatniejszy płyn, który zawiera dodatki antypienne i dodatki przeciwkorozyjne, mające chronić cały układ chłodzenia, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego pojazdu. Jeśli zdarzy Ci się zapomnieć uzupełnić tego płynu, pamiętaj, że może to się skończyć kosztownymi awariami, jak chociażby uszkodzenie pompy chłodniczej, uszczelki głowicy, czy chłodnicy. Jeśli przystępujesz do całkowitej wymiany tej cieczy, pamiętaj, że należy również odpowietrzyć cały układ chłodniczy – a to zostaw już fachowcom.
  2. Olej silnikowy – wpływ na ilość zużywanego oleju ma oczywiście konstrukcja silnika i przebieg, jak również wiek pojazdu. Z tej racji zalecamy kontrolowanie stanu cieczy znacznie częściej niż raz na pół roku. Dzięki temu będziemy mogli zauważyć ewentualne nieprawidłowości, a z tymi następnie udać się do warsztatu samochodowego. Diagnoza jest niezwykle trudna, dlatego konieczne będzie oko fachowca.
  3. Płyn hamulcowy – zalecane jest wymienianie tej cieczy regularnie co 2 lata, w celu zachowania właściwości higroskopijnych – płyn pochłania wodę z powietrza. W przypadku jego zbyt dużego rozrzedzenia, dochodzi do szybszego przegrzewania się auta i ograniczoną skuteczność hamulców, które są niezbędne.

Ogumienie

Mokra nawierzchnia, liście na drodze, a później śnieg, lód i plucha , czyli standardowy obraz dróg w okresie jesienno – zimowym. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do jednego – poślizg, stłuczka, a nawet wypadek. Nie warto ryzykować, dlatego należy mieć na uwadze stan swojego bieżnika, odpowiednie do pory roku opony i oczywiście zbieżność kół, która również przyczynia się do prawidłowej i bezpiecznej jazdy. Zacznijmy od początku. Wymiana opon letnich, na zimowe – zanim jednak wymienisz opony, sprawdź, czy głębokość bieżnika nie ma mniej niż 1,6 mm. Być może czeka cię niemały wydatek w postaci nowych opon. Na sam koniec odwiedź wulkanizację, gdzie sprawdzą zbieżność opon, które muszą być niezawodne.